Genel Bilgiler ve Kurallar

Katılım Koşulları ve Kurallar

1. Genel Bilgi

Nilüfer Bursa Yarı Maratonu, 21,0975 km , 10 km ve 5 km mesafesinde Bursa’da gerçekleşecek olan bir yol koşusu yarışıdır.

Tüm Koşular 30 Ağustos 2023 günü , Bursa’da Nilüfer Halk Evi önünden başlayacaktır.

Katılımcıların Yarı Maraton mesafesini kısmi yeterlilik esasına göre, 3 saat 30 dakika, 10K mesafesini 2 saat içerisinde , 5K mesafesini 1 saat içerisinde tamamlamaları gereklidir. Kısmi yeterlilik, katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşularına devam etmelerine olanak sağlayacak malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gelmektedir.

21k Parkurunda turları saymak koşucunun sorumluğundadır.

10K Kurumsal Takım Yarışı :

Takımlar en az 10 kişiden oluşmalıdır. Kayıt esnasında Takım isminizi yazmayı unutmayınız.

Katılımcılar için cinsiyet şartı yoktur.

Takımlar Yarışıyor etkinliği kayıt için katılımcı sayısınız ve iletişim bilgilerinizi info@bursayarimaratonu.com adresine mail atabilirsiniz.

Her takımın en iyi derecesini elde eden ilk 3 sporcusunun ortalaması alınarak o ekibin sıralaması belirlenir. Yaş kategorisi yoktur.

Dereceye giren ilk 5 takım için kürsü töreni yapılacaktır. 

Takım yarışını belirlenen kurallar içinde tamamlayan koşucu sayısına göre en kalabalık takıma "En Kalabalık Takım" kupası verilir.

 

Çocuk Koşusu:

500 metre çocuk koşusu kategorileri

 • 6-8 yaş
 • 9-10 yaş
 • 11-13 yaş

 5K Parkurunda , 14-17 Yaş Grubu katılımcıları Kit alımında velilerinin imzalayacakları veli izin belgeleri ile 5K parkuruna katılabilirler.  

 2. Katılım Şartları

Koşu, 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. 14-18 yaş grubu ebeveyn izni ile sadece 5K yarışına katılabilir. Katılımcıların yarış öncesi Atletizm Federasyonunun taahhütnamesini imzalamaları gerekmektedir . Koşucuların atletik hazırlıklarının olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar www.bursayarimaratonu.com internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 24 Ağustos 2023 saat 17:00'dir.

Parkur değişiklikleri için son tarih 29 Temmuz 2023 saat 17:00'dir.

Her katılımcı en fazla 1 kere Parkur değişikliği yapabilir.

Parkur değişikliği talebi için katılımcıların info@bursayarimaratonu.com adresine değişiklik taleplerini iletmeleri gerekmektedir.  

Katılımcı limitine ulaşılmış olan parkura geçiş yapılamaz.

Maksimum katılımcı sayısı 2000 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıtlar bu limite ulaşıldığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

Kişi başına tek bir girişe/kayda izin verilir.

Organizatör, katılımcının tüm kimlik bilgilerini doğrulama hakkına sahiptir ve kimlik bilgileri hakkında hatalı veriler içeren kayıtlar, uygunsuz kabul edilecektir.

Kredi kartı veya havale seçeneği ile yapılan ödemeleriniz; yerel yazılı hukuka tabi olarak bağlayıcı, ertelenemez, takas edilemez, devredilemez, geri ödenemez olur.

 

b) Kayıt ücretleri;

5K Parkuru Kayıtları ücretsizdir.

Çocuk Koşusu Kayıtları ücretsizdir.

10K Parkur Ücretleri:

290 TL 

21K Parkur Ücretleri:

390 TL 

Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir.

Kayıt ücreti aşağıda listelenmiş olan maddeleri kapsamaktadır:

 • - Göğüs numarası
 • - Zaman ölçümü
 • - Koşu tişörtü
 • - Parkur boyunca ara noktalarda içecek desteği
 • - Koşuyu başarı ile bitiren katılımcılar için bitiren madalyası

 

c) Kayıt iptali ve iade

Herhangi bir sebeple etkinliğe katılmamanız durumunda kayıt bedeli iade edilmemektedir ve kayıt başkasına devredilememektedir.

 

Katılımcı herhangi bir anda, etkinlikten çekilebilir. Etkinlikten çekilmeye karar vermeniz halinde, ücret geri ödenmeyecek ve etkinliğe giriş hakkınızı bir başkasına devretmeniz mümkün olmayacaktır.

Yalnızca sağlık sorunu resmi beyanı ile ücret iadesi yapılabilmektedir.

29 Temmuz 2023 tarihinden sonra yapılacak iptallerde kayıt ücreti iade edilmeyecektir.

Kayıt iptal taleplerinin yazılı olarak info@bursayarimaratonu.com adresine bildirilmesi gerekmektedir.

Katılımcı tarafından ne şekilde ödeme yapıldıysa aynı şekilde katılımcıya iade edilir. Ödeme katılımcı tarafından banka havalesi ile yapılmış ise iade katılımcının aynı banka hesabına ya da ödeme katılımcı tarafından kredi kartı ile yapılmış ise iade katılımcının aynı kredi kartına yapılacaktır.

Kötü hava koşulları, mücbir sebepler veya benzeri nedenlerden dolayı organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı koşu durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.

Yarış startı verildikten sonra gecikmeli katılımlar kabul edilmeyecektir. Çip, koşu göğüs numarasının kayıp edilmesi halinde etkinliğe katılım sağlanamaz. Bu durumda gerçekleşmeyen katılımlar için Organizatör sorumluluk kabul etmez, katılım bedeli iade edilmez.

 

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini www.bursayarimaratonu.com adresinde yayınlanacak etkinlik programında belirtilen saatlerde Nilüfer Halk Evi önünden teslim alabilirler.

Koşu Kitleri sadece koşuya kayıt olmuş kişilere teslim edilmektedir.

Kaydını tamamlamış fakat koşuya katılamayacak olan koşucuların yarış kitleri email ile info@bursayarimaratonu.com adresine bildirilecekleri kişilere, göğüs numarasız ve çipsiz şekilde teslim edilir.

5. Koşu Startı

Katılımcıların 30 Ağustos 2023 tarihinde en geç saat 07:00'da (koşunun başlangıcından 30 dk önce) Nilüfer Halk Evi önünde yer alan başlangıç alanında olmaları gerekmektedir. Koşu saat 07:30'da başlar.

Başlangıç alanında, katılımcılar için çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstermek şartıyla koşu sonunda geri alabilirler.

Sporcuların yanlarında değerli eşya getirmemeleri önemle rica olunur. Kaybolan eşyalardan Organizatör sorumlu değildir.

Çanta teslim bölgesi haricinde başka bir yerde bırakılmış olan eşyalardan organizasyon sorumlu değildir.

6. Koşu Güzargahı

Koşu güzergahı  mavi boya  ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzergahın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. Ara Noktalar ve Zaman Limitleri

Koşu güzergahı üzerinde her 2,5 km'de bir su istasyonu bulunmaktadır. 

Çöpler yine buralarda bulunacak çöp bidonlarına atılmalıdır.

Ara noktalarda organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Destekçiler, ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. Ara noktalar haricinde destek almak yasaktır. Yarış merkezinde destekçi akreditasyonu yaptırmayan destekçiler istasyonlara alınmayacaktır.

Ara noktalarda koşudan kendi isteğiyle çekilen, zaman limitine takılan veya sakatlık nedeniyle devam edemeyen katılımcılar servisler ile bitiş alanına ulaştırılacaktır. İki ara nokta arasında koşudan çekilen katılımcılar en kısa sürede göğüs numarasında yer alan numaradan organizasyona haber vermeli ve en yakın ara noktaya veya bitiş alanına geri dönmelidirler.

 

8. Çevre Duyarlılığı

Katılımcıların çevreye saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen katılımcılar diskalifiye edilecektir. 

9. Güvenlik ve Sağlık

Organizasyon, kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu takdirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde sağlık ekipleri ve/veya ambulans bulunacaktır. Sağlık ekipleri gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Yarışlara katılımda mesuliyet katılımcılara aittir. Organizatör firma her türlü mesuliyetten muaftır. Buna kazalar, çalınan kıyafet ya da başka araç / gereçler de dahildir.

Spor alanında tıbbi kontrol özellikle tavsiye edilmektedir. Kayıt yapmış olan tüm katılımcılar, kendilerinin ve ekip arkadaşlarının koşuya katılmalarında herhangi bir sağlık engelinin bulunmadığını kabul ederler.

 

Organizatör, katılımcının herhangi bir tıbbi / sağlık sorunu için sorumlu tutulamaz.

Bir katılımcının; Nilüfer Bursa Yarı Maratonu  koşusu sırasında kendini sakatlaması halinde, Organizatör sorumlu değildir. Organizatör; gerekli gördüğü durumlarda, katılımcıyı bir sağlık kuruluşuna yönlendirebilir. Sağlık kuruluşunda katılımcılara uygulanabilecek tıbbi bakımla ilgili olarak oluşabilecek tüm masraflar, katılımcı tarafından karşılanır.

 

10. Zorunlu Malzemeler

Koşu boyunca katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

- Göğüs numarası ve ilave zamanlama çipi (Organizasyon tarafından verilecektir.)

11. Organizasyon Değişiklik Hakları

Organizatör Katılım Şartlarını değiştirme hakkını saklı tutar. Değişiklikler www.bursayarimaratonu.com  ve Nilüfer Bursa Yarı Maratonu instagram adresi üzerinden yayınlanacaktır.

Organizatör; herhangi bir nedenle, Nilüfer Bursa Yarı Maratonu Koşusunun yapılmasının tehlikeli ya da sakıncalı olduğunu düşünürse; geçerli kanun ve düzenleyicileri göz önünde bulundurarak, sorumluluk ve yükümlülüğü olmaksızın, koşuyu iptal etme, değiştirme, doğmuş sözleşmeyi tek taraflı feshetme, etkinliğin tarihi, başlangıç saati, parkuru ve mesafesi gibi ayrıntılarını ve/veya etkinlikle bağlantılı olarak sunulan imkanları değiştirme hakkına sahiptir.

Organizatörün herhangi bir sebeple etkinliği iptal etmesi durumunda kayıt ücretinin tamamı iade edilir. 

Organizatör, kayıt dönemi sırasında kayıt ücretini herhangi bir sebeple yerel olarak ayarlama ve değiştirme hakkını saklı tutar.

Nilüfer Bursa Yarı Maratonu  Koşusuna katılan katılımcının hiçbir sebep ile katılım için yapılan masrafları karşılanmaz. Organizatörün, yapabileceği değişiklikler veya iptaller doğrultusunda, ulaşım veya konaklama masraf, iptal ve değişiklik bedellerine karşın herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.

 

12. Diskalifikasyon ve Zaman Cezaları

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:

- Herhangi bir ara noktadan geçmemek.

- Kestirme yol veya taşıt kullanmak.

- Ara noktalar haricinde destek almak.

- Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.

- Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.

- Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.

- Sağlık personeli veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme) uymamak.

- Sportmenlik dışı davranışlarda bulunmak.

Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez. 

13. Sonuçlar

Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar www.bursayarimaratonu.com internet sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar aşağıdaki kategoriler üzerinden değerlendirilecektir.

 • - Erkek/Kadın Genel Klasman
 • - Erkek/Kadın 35 - 39
 • - Erkek/Kadın 40 - 44
 • - Erkek/Kadın 45 - 49
 • - Erkek/Kadın 50 - 54
 • - Erkek/Kadın 55 - 59
 • - Erkek/Kadın 60 - 64
 • - Erkek/Kadın 65 - 69
 • - Erkek/Kadın 70+

 

Yarış sonuçları için itiraz süresi yarış bitiminden itibaren 1 saat içindedir. Bu süre içerisinde gelen itiraz talepleri değerlendirmeye alınacaktır. Bu süreden sonra gelecek itiraz talepleri ise değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

14. Ödüller

21K , 10K , 5K Parkuru Genel ve Yaş Kategorilerine Kupa verilecektir.

10K Kurumsal Takım Yarışına katılan ilk 5 takıma ve en kalabalık katılım gösteren şirket takımına kupa verilecektir.

Genel Klasmanda dereceye giren sporcular Yaş gruplarında tasnif dışı olur.

5K Genel Kategori Para Ödülleri:

Klasman

Ödül

Genel Erkek 1.

2.000 TL

Genel Erkek 2.

1.500 TL

Genel Erkek 3.

1.000 TL

Genel Kadın 1.

2.000 TL

Genel Kadın 2.

1.500 TL

Genel Kadın 3.

1.000 TL

 

Not: 5K Parkuru yaş kategorilerinde para ödülü YOKTUR.

 


10K Genel Kategori Para Ödülleri:

Klasman

Ödül

Genel Erkek 1.

5.000 TL

Genel Erkek 2.

3.000 TL

Genel Erkek 3.

2.000 TL

Genel Kadın 1.

5.000 TL

Genel Kadın 2.

3.000 TL

Genel Kadın 3.

2.000 TL

 

10K Yaş Kategorileri Para Ödülleri:

Klasman

Ödül

Yaş Erkek 1.

1.000 TL

Yaş Erkek 2.

750 TL

Yaş Erkek 3.

500 TL

Yaş Kadın 1.

1.000 TL

Yaş Kadın 2.

750 TL

Yaş Kadın 3.

500 TL

 

21K Genel Kategori Para Ödülleri:

Klasman

Ödül

Genel Erkek 1.

10.000 TL

Genel Erkek 2.

7.500 TL

Genel Erkek 3.

5.000 TL

Genel Kadın 1.

10.000 TL

Genel Kadın 2.

7.500 TL

Genel Kadın 3.

5.000 TL

 

21K Yaş Kategorileri Para Ödülleri:

Klasman

Ödül

Yaş Erkek 1.

2.000 TL

Yaş Erkek 2.

1.500 TL

Yaş Erkek 3.

1.000 TL

Yaş Kadın 1.

2.000 TL

Yaş Kadın 2.

1.500 TL

Yaş Kadın 3.

1.000 TL

 

Önemli Not: Para ödülünü yalnızca ödülü kazanan kişi teslim alabilecektir. 30.Ağustos.2023 tarihinde Ödül töreni sonrası ödülü kazanan kişi kimliği ile ödül odasına başvuracaktır.

Koşuyu zaman limitinde ve kurallar dahilinde bitirmiş olan her katılımcıya bitiren madalyası hediye edilecektir.

Ödül töreni 30 Ağustos 2023 günü saat 12:00'de Bursa Nilüfer Halk Evi önünde yapılacaktır.

NOT:

Ödül töreninde esnasında kupasını teslim almayan sporculara daha sonra kupa gönderimi yapılmayacaktır.

Kürsü ödülleri, kimlik belgesi ibrazı ile ve sadece ödülü kazanan sporcunun kendisine expo alanında 14:00- 17:00 saatleri arasında teslim edilecektir.

Ödülünü 30.08.2023 tarihinde expo alanında teslim almayan sporcular ödül hakkını kaybedecektir.


 15. Görsel Materyal Kullanımı

Kayıtlı katılımcılar etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon ve sponsorlar tarafından görsel, yazılı ve işetsel tüm mecralarda tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

16. Feragatname

Nilüfer Bursa Yarı Maratonu kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları ve 3. şahışlara karşı doğabilecek olan maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.

www.bursayarimaratonu.com web sitesinde yer alan ve Nilüfer Bursa Yarı Maratonu ile alakalı olan Gizlilik ve Güvenlik Politikası’nı, Kullanım Sözleşmesi’ni ve Yarış Kuralları’nı özgür iradem ile okudum. Bu bölümlerde yer alan tüm detayları kabul ederek ve hiçbir maddeyi dava konusu etmeyeceğimi taahhüt ederek, yarışmaya katılıyorum.